Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

İnşaat Sektörü Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat Sektörü Mesleki Yeterlilik Belgesi Sayfası
Ana Sayfa Hizmetlerimiz / Personel Belgelendirme İnşaat Sektörü Mesleki Yeterlilik Belgesi
Meyem - Hizmetlerimiz / Personel Belgelendirme Hizmetimiz / Kaynakçı

İNŞAAT SEKTÖRÜ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

İnşaat Ustaları Neden Mesleki Yeterlilik Belgesi Almalıdır?
Mesleki yeterlilik belgesinin amacı, insanların o işi yapıp yapamayacağı konusunda bilgi sahibi olmaktır. Özellikle tehlikeli işlerin olduğu sektörlerde hayati öneme sahiptir. İnşaat sektörü ya da diğer tehlikeli iş sektörlerinde mesleki yeterlilik belgesi yasal olarak istenir ve belgesi olmayanların iş alımı gerçekleşmez.

Alaylı ya da eğitimli fark etmeksizin bir işletmenin özellikle bazı meslek gruplarında en önem verdiği şeylerden biri mesleki yeterlilik ve dolayısı ile bunun ispatı niteliğinde olan mesleki yeterlilik belgesidir. İşveren gerek çalışan güvenliği gerekse işlerin kaliteli çıkması için mesleki yeterliliğe çok önem verir. Bu yeterlilik seviyesi özellikle çalışa güvenliği bakımından önemlidir. Özellikle inşaat sektöründe hayati önem taşır. İşinin uzmanı olarak görev yapan kişiler iş kazası ihtimalini önemli ölçüde düşürür. Bu nedenle sadece kaliteli işler için değil iş güvenliği için de mesleki yeterlilik önem arz eder.

MEYEM Tarafından Belgelendirme Yapılan İnşaat Yeterlilikleri ?
Aşağıda yer alan mesleklerde çalışan, İnşaat Boyacı Ustası , Alçı Sıva Ustası , Alçı Levha Ustası , İnşaat İşçisi , Duvarcı Ustası , Isı Yalıtımcı Ustası , Ahşap Kalıpcı Ustası , Betonarme Demirci Ustası , PVC Doğrama Montajcı Ustası , Seramik Karo Kaplamacı Ustası ve Sıvacı Ustası kişiler mesleki yeterlilik belgelerini almak için kuruluşumuza başvurabilirler.

#  Yeterlilik
1  11UY0023-3/02 İnşaat Boyacısı
2  12UY0055-3/01 Alçı Sıva Uygulayıcısı
3  12UY0054-3/00 Alçı Levha Uygulayıcısı
4  16UY0253-2/00 İnşaat İşçisi
5  12UY0048-3/01 Duvarcı
6  12UY0057-3/01 Isı Yalıtımcısı
7  11UY0011-3/03 Ahşap Kalıpçı
8  11UY0012-3/03 Betonarme Demircisi
9  14UY0195-3/00 PVC Doğrama Montajcısı
10  12UY0051-3/01 Seramik Karo Kaplamacısı
11  11UY0024-3/02 Sıvacı
İnşaat Ustalarının Sınavları Nasıl Gerçekleştirilir?
Sınavlar, yazılı ve performans (uygulama) olmak üzere 2 aşamalı olarak gerçekleştirilir. Okuma yazma bilmeyen adaylara sorular, sözlü olarak yöneltilir. Adaylara sadece mesleği ile ilgili sorular sorulur. Meslek bilgisi dışında daya bir soru yöneltilmez. Aday, her iki sınavda da başarılı olması durumunda başarılı kabul edilir. Belge almaya hak kazanamayan adaylara, talep etmeleri durumunda, başarılı oldukları birimlerle ilgili bir yazı verilir.

MEYEM Belgelendirme TÜRKAK tarafından AB-0126-P numarası ile TS EN ISO/IEC 17024 standartına göre Personel Belgelendirme alanında Akredite edilmiştir. MEYEM Belgelendirme Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından YB-0079 numarası ile sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiştir.

Mesleki yeterlilik Kurumu'nun temel görevi Avrupa Birliği ile uyumlu “ulusal mesleki yeterlilik sistemi”ni kurmak ve işletmektir. Mesleki Yeterlilik Belgesi AB ülkelerinde de geçmekte ve mesleğinizi bu ülkelerde yapmanızı kolaylaştırmaktadır. İnşaat Ustalarının Mesleki Yeterlilik Belgesini kurumumuza başvurarak alabilirsiniz. İnşaat Ustalarının Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Bilgilendirme Başvurusu yapınız.

Bilgilendirme Başvurusu Yapınız

 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur