Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

Proje Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesi

Proje Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesi
Ana Sayfa Hizmetlerimiz / Personel Belgelendirme Proje Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesi
Meyem - Hizmetlerimiz / Personel Belgelendirme Hizmetimiz

PROJE YÖNETİCİSİ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

Proje Yöneticisi Kimdir?
Proje Yöneticisi veya sektörde daha çok kullanıldığı haliyle Project Manager, en basit haliyle bir projeyi yöneten kişilerdir. Başında bulunduğu projede her detaydan sorumlu olan Proje Yöneticisi, projenin başarıya ulaşması için proje ekibine başarılı bir şekilde liderlik etmelidir. Her proje birbirinden farklı olduğu için beraberinde yepyeni zorluklar getirebilir.

Projenin kapsamına göre de liderlik rolünü taşıyacak olan Proje Yöneticisinin sorumlulukları da değişiklik gösterebilir. Sorumluluklar değişse bile Proje Yöneticileri projenin başlama, planlama, yürütme, izleme, kontrol ve bitiş süreçlerinin hepsinde yer almak durumundadır. Projeleri zamanında, kararlaştırılan bütçeye uygun ve tasarlandığı haline göre teslim etmek de Project Manager’lar yani Proje Yöneticilerinin en büyük sorumluluklarından biridir.

Proje Yöneticisi Olmak için Koşullar Nelerdir?
Proje yöneticisi olmak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:
• Proje Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak
• Üniversite mezunu olmak
• Çalışılacak sektöre hakim olmak
• Liderlik özelliğine sahip olmak

Proje Yöneticisi Olmak için Gerekli Eğitimler Nelerdir?
Proje yöneticisi olmak isteyen kişilerin resmi olarak bir bölüm bitirme zorunluluğu yoktur. Ama iyi bir proje yöneticisi olmak için üniversite mezunu olmak ve sektör tecrübesi kazanmak gerekir. Ayrıca proje yöneticiliği alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, bu meslekte yetkinliklerini resmi olarak kanıtlamış olurlar.

Kimler Proje Yöneticisi Olabilir?
Proje yöneticisi olmak için kişinin sahip olması gereken özellikler şunlardır:
• Liderlik özelliği taşımak
• Sorumluluğunun bilincinde olmak
• Titiz olmak
• Çoklu görev kabiliyetine sahip olmak
• Planlı olmak
• Disiplinli olmak
• Çözüm odaklı hareket edebilmek

Proje Yöneticisi Nerelerde Çalışabilir?
Proje yöneticisi kişilerin çalışma alanları son yıllarda oldukça genişlemiştir. Gerek kamu kurumlarında ve gerekse özel sektörde, yapılacak tüm faaliyetler projelendirilerek proje yöneticileri tarafından yürütülmektedir. Bu sebeple projelerde görev alarak ilerleyen süreçlerde proje yöneticisi olabilecek kişiler ve proje yöneticileri çok yüksek ücretlerle kamu ve özel sektörde çalışma imkanları bulabilmektedir.

Proje Yöneticisinin Hangi Özellikleri Öne Çıkıyor?
Proje Yöneticisinin farklı projelerde çalışarak deneyim sahibi olması çok önemli bir etken olsa da deneyim ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmalarının üstüne etkili bir liderlik rolü üstlenebilmeleri için birtakım sosyal becere de sahip olmalıdırlar. Proje Yöneticisinin özellikle üç yetkinliğe sahip olması önemlidir. Proje yönetimi, liderlik ve stratejik yönetim. Bu üç yetkinliğe ek olarak Proje Yöneticisinin sahip olması gereken beceriler arasında iletişim, organizasyon becerileri, sorun çözme kabiliyeti, liderlik ve uzlaşma sayılabilir.

- İletişim: Bir Proje Yöneticisinin sahip olabileceği en önemli becerilerden biri şüphesiz ki etkili iletişim kurma becerisidir.

- Organizasyon becerileri: Proje Yöneticileri, projedeki kişisel görevlerine ek olarak tüm proje ekibinin görevlerini de yöneteceği için mükemmel organizasyon becerilerine sahip olmaları önem taşıyor.

- Sorun çözme kabiliyeti: Projelerde mutlaka karşınıza sorunlar çıkacaktır. Önemli olan bu sorunları ele alma biçimi ve sorunları çözme sürecidir. Proje Yöneticileri sorunlarla karşılaşıldığında sorunun yaratacağı riskleri azaltacak ve sorunla mücadele etmek için yol belirleyecek kişilerdir.

- Liderlik: Genel bir liderlik tanımı düşünün. Lider kimdir? Gerçek liderler çevresine ilham verir ve çıktığınız yolda takip edeceğiniz kişi görevini üstlenirler. Proje süreci ne kadar zorluklarla dolu olsa da Proje Yöneticileri, liderlik becerilerini kullanarak zorluklara rağmen projedeki motivasyonunuzu koruyarak, proje sürecini takip etme isteğinizi canlı tutar.

Proje Yöneticisi Belgelendirme Sınavları Nasıl Gerçekleştirilir?
Sınavlar, yazılı ve performans (uygulama) olmak üzere 2 aşamalı olarak gerçekleştirilir. Aday, her iki sınavda da başarılı olması durumunda başarılı kabul edilir. Belge almaya hak kazanamayan adaylara, talep etmeleri durumunda, başarılı oldukları birimlerle ilgili bir yazı verilir.

MEYEM Belgelendirme TÜRKAK tarafından AB-0126-P numarası ile TS EN ISO/IEC 17024 standartına göre Personel Belgelendirme alanında Akredite edilmiştir. MEYEM Belgelendirme Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından YB-0079 numarası ile sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiştir.

Mesleki yeterlilik Kurumu'nun temel görevi Avrupa Birliği ile uyumlu “ulusal mesleki yeterlilik sistemi”ni kurmak ve işletmektir. Mesleki Yeterlilik Belgesi AB ülkelerinde de geçmekte ve mesleğinizi bu ülkelerde yapmanızı kolaylaştırmaktadır. Proje Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesini kurumumuza başvurarak alabilirsiniz. Proje Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Bilgilendirme Başvurusu yapınız.

Bilgilendirme Başvurusu Yapınız

Bu sitenin sayfaları toplam  7.426.055  defa görüntülendi 

 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur