Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

Helal Belgelendirme

Firmamızın Yürütüğü Helal Belgelendirme Hizmetleri
Ana Sayfa Hizmetler Helal Belgelendirme

HELAL BELGELENDİRME NEDİR?


Kuruluşumuz MEYEM Belgelendirme Helal Akreditasyon Kurumundan almış olduğu resmi yetki ile Helal Sertifikası alma süreçlerinizde sizlerin yanında olmaktan mutluluk duymaktadır. Bildiğiniz gibi 7060 sayılı kanun uyarınca Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarını Akredite etme yetkisi sadece Ticaret Bakanlığına bağlı olan Helal Akreditasyon Kurumuna verilmiştir. Helal Belgelendirme alanında akreditasyon ve yetki sahibi olan kuruluşumuz sizlere çok geniş bir kapsamda Helal sertifikası düzenleme hizmeti sunmaktadır.

Resmi yetkili kuruluşlar tarafından yapılan Helal Sertifikası süreçlerinizde %70 KOSGEB desteklerinden ve Ticaret Bakanlığı ihracat desteklerinden faydalanabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. Kuruluşumuz 57 Müslüman ülke üyesi bulunan ve Birleşmiş Milletlerden sonra en büyük uluslar arası kuruluş olan İslam İşbirliği Teşkilatının çatısı altında yer alan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartları kapsamında belgelendirme hizmetlerini yürütmektedir.

MEYEM Belgelendirme, ulusal ve uluslararası alanda 7 yılı aşan akreditasyon tecrübesi ile belgelendirilmiş İşletmeler, tüketiciler, resmi makamlar ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile belgelendirme faaliyetleri için güven telkin eden, organizasyonel bir yapıya sahiptir. Sizde Helal Gıda Setifikası kapsamında ihtiyaçlarınız için, HELAL AKREDİTESYON KURUMU tarafından yetkilendirilmiş olan MEYEM Belgelendirmeyi güvenle tercih edebilirsiniz.

Helal sertifikası Gıda üretimi alanında yaygın olmakla beraber, restorantlar, yemek üretim şirketleri, catering hizmetleri, oteller, kozmetik, helal turizm, gıda ambalajları gibi alanlarda da hızla yaygınlaşmaktadır. Meyem Belgelendirme restorantlar, yemek üretim şirketleri, catering hizmetleri, otellerde yemek üretimi ve sunumu gibi alanlarda Helal Belgelendirme yapmaya Helal Akreditasyon Kurumu tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş tek akredite yetkili kuruluştur.

Helal belgelendirme: uygunluk değerlendirme alanında yetkili ve uzman bir kuruluşun, ürünlerin, gıdaların, hizmetlerin veya yönetim sisteminin helal standartlara uygun koşullarda üretilmesinin/yerine getirilmesinin denetlenerek doğrulandığı ve uygun koşulların sağlandığı durumlarda yapılan bir belgelendirme sistemidir.

Helal gıda sertifikası, helal gıdanın ve ürünlerinin ana üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar gıda zincirinin herhangi bir aşamasında karşılanması gereken ve İslami kuralları esas alan temel gereklilikleri ortaya koyan OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda İçin Genel Gereklilikler standardına göre yapılan belgelendirmedir. Üretim, işleme, dağıtım, depolama ve taşıma süreçlerini de içerecek şekilde tüm aşamaların bu standarda uygunluğu denetlenir, uygun şartların sağlandığı doğrulanır ve sonrasında belgelendirme gerçekleştirilir.

HEMEN BAŞVUR

Helal sertifikası destekleri nelerdir?

Akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak helal sertifikaları KOSGEB tarafından %70 oranında ve 20.000 TL’ye kadar desteklenmektedir. KOSGEB helal sertifikası destekleri, KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Belgelendirme Desteği kapsamında yapılmaktadır. KOSGEB destekleri hakkında detaylara
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

MEYEM Belgelendirme tarafından yapılan Helal Belgelendirme süreçleriniz için Ticaret Bakanlığının ihracat desteklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgiye ( : https://www.ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri ) internet adresi üzerinden ulaşılabilirsiniz.

Helal Sertifikası Nedir?

Helal Sertifikası, bir işletmesinin müşterisine sunmuş olduğu ürün veya hizmetlerin ilgili SMIIC standartında belirlenen kriterlere uygun olduğunu belgeleyen sertifikadır. Güvenli olmayan gıda ve hizmetler helal olarak kabul edilmez ve bir gıdanın veya hizmetin helal gıda olabilmesi için izlenebilirlik dahil gıda güvenliği kalite standartlarının da önkoşul olarak sağlanması gerekmektedir.

Helal sertifikası, helal gıdanın ve ürünlerinin ana üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar gıda zincirinin tüm aşamalarını içerisine alır. Üretim, işleme, dağıtım, depolama ve taşıma süreçlerini de içerecek şekilde tüm aşamalar denetlenerek, OIC/SMIIC 1:2019 standardına uygun olması durumunda Helal gıda sertifikası düzenlenir.

Helal Sertifikası 04.06.2022 tarihinde yayınlanan 7408 sayılı kanun uyarınca ülkemizde sadece Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarından alınabilir. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan incelemeler ve denetimler sonrasında uygun bulunan gıda ürünleri için Helal Sertifikası düzenlenir. Kuruluşumuz Meyem belgelendirme HAK tarafından akredite edilmiş olup, sizde Helal Gıda Sertifikası ihtiyaçlarınız için, MEYEM Belgelendirmeyi güvenle tercih edebilirsiniz.

Helal Belgesi Kapsamı Kategorilerileri Nelerdir?

Helal Akreditasyon Kurumu tarafından akreditasyon verilen sektörel ana kategoriler ve o sektörde yer alan alt kategori sektörlerel ürün ve hizmetler, aşağıda belirtilen Helal Belgesi Kapsamı Kategorileri Tablosu’ nda belirtilmiştir.

MEYEM Belgelendirme, Helal Belgesi için belgelendirme faaliyetlerinde HAK tarafından Akredite edilen bir kurum olarak SMIIC standartları doğrultusunda hizmet vermektedir.

ANA KATEGORİLER ALT KATEGORİLER
A) Hayvan Yetiştiriciliği - Et, Süt, Yumurta, Bal için Hayvan Yetiştiriciliği
- Balık ve diğer deniz mahsulleri yetiştiriciliği
B) Bitki Yetiştiriciliği - Bitkisel Ürün Yetiştiriciliği
- Tahıl ve bakliyat Ürünlerin Yetiştiriciliği
C) Gıda ve Yem Üretimi - Helal kesim ve dayanıksız (çabuk bozulabilen) hayvansal ürünlerin işlenmesi (Örnek: Hayvan kesimi, kümes hayvanları, yumurta, süt, balık ve diğer deniz mahsulleri ürünleri)
- Dayanıksız (çabuk bozulabilen) bitkisel ürünlerin işlenmesi (Örnek: Taze meyveler, taze meyve suları, korunmuş meyveler, taze sebzeler, korunmuş sebzeler, taze hayvan yemleri vb.)
- Dayanıksız (çabuk bozulabilen) hayvansal ve bitkisel ürünlerin işlenmesi (Et içerikli ürünler ve karışık içerikli ürünler)
- Dayanıklı ürünlerin işlenmesi (Örnek: Konserve ürünler, un, şeker, tuz, makarna, sıvı yağ, bisküvi, atıştırmalıklar, içme suyu, içecekler, hayvan ve balık yemleri)
E) Yemek Hizmetleri - Catering, Restoran ve Kafeterya Aktiviteleri
F) Dağıtım - Perakende/Toptan Satış
- Komisyonculuk veya Ticaret
G) Nakliye ve Depolama Hizmetlerinin Tedariki - Dayanıksız ve dayanıklı Gıda ve Yem için Nakliye ve Depolama Hizmetlerinin Tedariki
- Dayanıklı Gıda ve Yem için Nakliye ve Depolama Hizmetlerinin Tedariki
H) Hizmetler - Turizm ve Seyahatle İlgili Hizmetler
K) Kimyasalların ve Biyokimyasalların Üretimi - Kimyasal Ürünler (Örnek: Deterjan, Dezenfektan, Temizleyiciler, boyalar, mürekkepler, makine yağları vb.)
- BiyoKimyasal ürünler (Örnek: İlaçlar, enzimler, mikroorganizmalar, gıda-diyet ve diğer katkılar vb.)
L) Diğer Ürünler Üretimi - Kozmetik, Deri, Tekstil Ürünleri Üretimi
- Sınıflandırılmamış Diğer Ürünlerin Üretimi (Endüstriyel ekipman, otomat vb.)
M) Ambalaj ve Ambalaj Malzemesi Üretimi - Gıda Ambalaj malzemeleri
- Gıda dışı Ambalaj malzemeleri
Hemen Şimdi Başvurun

Siz de HAK akreditasyonuna sahip Helal Sertifikası alarak hizmet kalitenizi resmi olarak belgelendirebilir ve müşteri ağınızı genişletebilirsiniz. HAK akreditasyonu kapsamında sahip olacağınız Helal sertifikası İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC 9) satandartı kapsamında düzenlenmektedir. SMIIC, Birleşmiş Milletlerden sonra 57 üye ülkesi ile dünyadaki en büyük çatı kuruluş olan İİT’na bağlı bir kuruluştur.

Sizde MEYEM belgelendirmeye başvurarak HAK akreditasyonu kapsamında Helal Sertifikasına resmi yollardan ulaşabilirsiniz. Kuruluşumuz MEYEM belgelendirme Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akreditasyon yetkisi alma çalışmalarını yürütmektedir.

HEMEN BAŞVUR

Neden HAK Akreditasyonuna Sahip Helal Sertifikası?

7060 sayılı kanun uyarınca Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarını Akredite etme yetkisi sadece Ticaret Bakanlığına bağlı olan Helal Akreditasyon Kurumuna verilmiştir.

Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kurum olarak Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmuştur.

04.06.2022 tarihinde yayınlanan 7408 sayılı kanununa göre Helal Uygunluk Belgelendirmesi sadece Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilebilir. HAK akreditasyonuna sahip Helal Sertifikası resmi geçerliliğe ve uluslararası tanınırlığa sahiptir.

Helal sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Helal Sertifakası Belgelendirme Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

Helal sertifikası belgelendirme süreci MEYEM’e başvuru yapan müşteri kuruluşun aşağıdaki süreçler izlenerek ilgili SMIIC standartı doğrultusunda uygun koşulları sağlanması durumlarında yapılan bir belgelendirme sürecidir. Helal sertifikası belgelendirme süreci aşağıdaki adımlar ile özetlenebilir;

Belgelendirme Başvurusunun Alınması
Başvurunun Gözden Geçirilmesi ve Onaylanması
Belgelendirme Teklifinin Verilmesi
Belgelendirme Sözleşmesinin İmzalanması
Denetim Planlama ve Hazırlık
Aşama 1 Denetimi
Aşama 2 Denetimi
Düzeltme ve Düzeltici Faaliyetlerin Tamamlanması
Belgelendirme Kararının Verilmesi
Helal Sertifikanın Basılması ve Duyurulması

Helal Belgelendirmenin Diğer Belgelendirmelerden Farkı Nedir ?

• Helal Sertifikası Helal Akreditasyon Kurumu tarafından Akredite edilmiş bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından yapılan denetim sonrasında uygunluk verilen ürün ve hizmetler için düzenlenir.
• Helal Sertifikası denetimlerinde işletmenin yasal mevzuatlara uygun olarak faaliyetlerini yürütüyor olması denetlenir.
• Helal Sertifikası denetimlerinde işletmenin yönetim sistemi standartlarının gereklerini yerine getirip getirmediği denetlenir. (Gıda güvenliği yönetim sistemi, Kalite yönetim sistemi vb.)
• Helal Sertifikası denetimlerinde işletmenin tüm üretim ve hizmet süreçleri için kaynağı doğrulanabilir, doğal kaynaklardan elde edilmiş, akredite kuruluşlar tarafından analizleri yapılmış, yasal ve İslami esaslara uygun ürünleri kullanarak üretim yapması ve hizmet sunması denetlenir.
• Helal Sertifikası denetimlerinde işletmenin tüm ürün ve hizmetler için izlenebilir bir yapı kurmuş olması denetlenir.
• Helal Sertifikası denetimlerinde işletmenin çalışanların ve tüketicilerin tüm haklarına riayet edecek şekilde faaliyet gösterip göstermediği denetlenir.
• Helal Sertifikası denetimlerinde işletmenin çalışanlar için uygun çalışma koşullarını sağlayıp sağlamadığı denetlenir.
• Tüm içerikler yasal şartlardan bağımsız da detaylı olarak incelenir.

Helal Sertifikasına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Dünyada yaşayan yaklaşık 1,8 milyar Müslüman nüfusun helal ürün ve hizmetlerin belgelendirmesine ilişkin ilgi ve talebi giderek artmaktadır. Helal sertifikası üreticiler ve tüketiciler açısından güven temin eden bir kalite sistemidir. Temelinde hijyenik, sağlıklı, kaliteli ve güvenilir üretim vardır.

Helal Sertifikalı ürünler ve hizmetler tüketici açısından tüm süreçleri denetlenerek uygunluk kontrolü verilmiş yapısı sayesinde güvenilir ve sağlıklı olarak değerlendirilir ve tercih edilir. Buğün uluslararası bir standart olan SMIIC standartlarına uygun olarak verilen Helal Sertifika sahibi ürünler ve hizmetler, doğal kaynaklardan üretilmesi, sağlıklı ve güvenilir olması nedeniyle Müslümanlar kadar Müslüman olmayan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Helal Belge/Sertifika/Logo ile işaretlenen ürünler tüketicilerin tercihleri açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

Üreticiler açısından helal gıda sertifikası; tüketicilerin güveninin kazanılması, daha kaliteli ve güvenli bir üretim sürecinin oluşturulması ve sürekli denetlenmesi, global pazarda yer edinilmesi ve rekabet gücünün korunması açılarından faydalı bir süreç olacaktır. Ayrıca helal sertifikası üreticilere kamu kurumları ve özel sektördeki çalışma alanlarında prestijli bir çalışma önceliği sunmaktadır.

Hali hazırda dünya pazarına güvenilir ürünlerle girilmesi, “Türk Malı” ibareli ürünlerin itibar kazanması ve helal belgeli ürünlere yönelik tüketici güveninin artırılabilmesini teminen yapılan çalışmalar neticesinde Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kurum/kuruluşlarca düzenlenen helal belgeleri, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen destekler kapsamına alınmıştır. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “2014/8 sayılı Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar” ekinde yer alan “Destek Kapsamındaki Pazara Giriş Belgeleri” listesinde yapılan güncelleme sonucunda, sadece HAK tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenen helal belgeleri destek kapsamında değerlendirilecektir.

Helal gıda ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda tüketicilerde güçlü bir karşılığı olduğu anlaşılmıştır. Çeşitli ülkelerde ve ülkemizin farklı illerinde uygulanan anket çalışmalarına göre tüketicilerin piyasada bulunan ürünler içerisinde helal gıda etiketli ürünlere daha fazla güvendiği ve tercih ettiği tespit edilmiştir. Ürünlerin satın alınma durumlarını etkileyen faktörlerin araştırıldığı bir çalışmaya göre de ürünün helal logolu olmasının ISO standartları olmasından daha önemli bir tercih sebebi olduğu belirtilmiştir.

Kuruluşumuz MEYEM Belgelendirme HELAL AKREDİTESYON KURUMU tarafından TS OIC/SMIIC 2:2019 standardına göre Helal Belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşudur.

Helal sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Helal Akreditasyon Markası Ne Demektir?

Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kurum olarak Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmuştur.

Helal MEYEM HAK tarafından Helal Sertifikası düzenlemek üzere Akredite edilmiştir. Helal MEYEM tarafından belgelendirilen firmalar, Helal MEYEM logosunu ve markasını kullanırlar.

Benzer şekilde bu kuruluşlar, her türlü basılı ve görsel belgeler ile tanıtım ve reklam materyallerinde de Helal MEYEM Markasını kullanabilme hakkına sahip olur.

Bütün bu kullanım şartlarına ilişkin detaylar ve kuruluşların Helal MEYEM Markasına yazılı veya görsel atıfta bulunurken uymak zorunda olduğu kurallar ‘TL.1003 Helal Belgelendirme Sertifika ve Logo Kullanım Talimatı’ dokümanında yer almaktadır.

Helal sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

Helal Sertifikası Hangi Ürün ve Hizmetleri Kapsar?

a ) Helal Gıda Üretimi

Ürettiğiniz gıda ürünlerinin OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda için Genel Kurallar standardına uygun olması durumunda, ürettiğiniz ürünler için Helal Gıda Sertifikası alabilirsiniz.

b) Helal Yemek, Helal Restourant, Helal Catering Hizmetleri:

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz yemek hizmetinin OIC/SMIIC 6:2019 standardına uygun olması durumunda, sunmuş olduğunuz hizmet için Helal Yemek Sunumu Sertifikası alabilirsiniz.

c) Helal Gıda Ambalajlama ve Ambalaj Malzemesi Üretimi:

Ürettiğiniz ambalaj ürünlerinin OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda için Genel Kurallar standardına uygun olması durumunda, ürettiğiniz ürünler için Helal Ambalaj Sertifikası alabilirsiniz.

d) Helal Turizm Hizmetleri:

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz Konaklama, Tur Hizmetleri, Transferler Hizmetleri, Turist Rehber Hizmetleri ve diğer hizmetler ve tesisler (Spa & Wellness, Sağlık Hizmetleri vb.) hizmetleri için Helal Turizm Sertifikası alabilirsiniz.Ürettiğiniz gıda ürünlerinin OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda için Genel Kurallar standardına uygun olması durumunda, ürettiğiniz ürünler için Helal Gıda Sertifikası alabilirsiniz.

Siz de HAK akreditasyonuna sahip Helal Sertifikası alarak hizmet kalitenizi resmi olarak belgelendirebilir ve müşteri ağınızı genişletebilirsiniz. HAK akreditasyonu kapsamında sahip olacağınız Helal sertifikası İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) satandartları kapsamında düzenlenmektedir. SMIIC, Birleşmiş Milletlerden sonra 57 üye ülkesi ile dünyadaki en büyük çatı kuruluş olan İİT’na bağlı bir kuruluştur. Sizde ‘Helal Sertifikası nereden alınır’ diye düşünüyorsanız MEYEM belgelendirmeye başvurarak HAK akreditasyonu kapsamında Helal Sertifikasına resmi yollardan ulaşabilirsiniz.

Helal Turizm Sertifikası Nedir ?

Helal Turizm Sertifikası, bir turizm işletmesinin müşterisine sunmuş olduğu hizmetlerin OIC/SMIIC 9: 2019 Helal Turizm Hizmetleri standartına uygun olduğunu belgeleyen sertifikadır. Helal Turizm Sertifikası sadece Helal Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları tarafından düzenlenebilir.

Helal Turizm Sertifikası Hangi Hizmet Alanlarını Kapsar?

ANA KATEGORİLER ALT KATEGORİLER
Konaklama Kategori A: Gelişmiş Ölçekli Helal Turizm Hizmetlerine Sahip Konaklama Tesisleri
Kategori B: Orta Ölçekli Helal Turizm Hizmetlerine Sahip Konaklama Tesisleri
Kategori C: Temel Ölçekli Helal Turizm Hizmetlerine Sahip Konaklama Tesisleri
Tur Hizmetleri • Tur Paketi
• Transferler
Turist Rehber Hizmetleri • Turist Rehber Hizmetleri
Diğer Hizmetler ve Tesisler • Catering, Restaurant, Spa & Wellness, Sağlık Hizmetleri vb.
Helal sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Neden HAK Akreditasyonuna Sahip Helal Turizm Sertifikası?

7060 sayılı kanun uyarınca Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarını Akredite etme yetkisi sadece Ticaret Bakanlığına bağlı olan Helal Akreditasyon Kurumuna verilmiştir. Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kurum olarak Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmuştur.

04.06.2022 tarihinde yayınlanan 7408 sayılı kanununa göre Helal Uygunluk Belgelendirmesi sadece Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilebilir. HAK akreditasyonuna sahip Helal Turizm Sertifikası resmi geçerliliğe ve uluslararası tanınırlığa sahiptir.

Helal Turizm Sertifakası İçin Destek Var Mı?

HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak Helal Turizm Sertifikaları için KOSGEB İşletme Geliştirme Desteği Programı kapsamında % 70 oranında 20 bin liraya kadar destek imkanı sağlanmıştır.

Helal Turizm Sertifakası Belgelendirme Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

Helal Turizm sertifikası belgelendirme süreci MEYEM’e başvuru yapan müşteri kuruluşun OIC/SMIIC 9: 2019 Helal Turizm Hizmetleri standartı kapsamında aşağıdaki süreçler izlenerek uygun koşulların sağlanması durumlarında yapılan bir belgelendirme sürecidir.

Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HELAL AKREDİTESYON KURUMU yetkisi kapsamında Helal Sertifikası ve detaylı bilgi talepleriniz için lütfen helal belgelendirme ön başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur