Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

Helal Belgelendirme

Firmamızın Yürütüğü Helal Belgelendirme Hizmetleri
Ana Sayfa Hizmetler Helal Belgelendirme

HELAL BELGELENDİRME NEDİR?

( Helal Akreditasyon Kurumu Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu MEYEM Belgelendirme )

Kuruluşumuz MEYEM Belgelendirme Helal Akreditasyon Kurumundan almış olduğu resmi yetki ile Helal Sertifikası alma süreçlerinizde sizlerin yanında olmaktan mutluluk duymaktadır. Bildiğiniz gibi 7060 sayılı kanun uyarınca Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarını Akredite etme yetkisi sadece Ticaret Bakanlığına bağlı olan Helal Akreditasyon Kurumuna verilmiştir. Helal Belgelendirme alanında akreditasyon ve yetki sahibi olan kuruluşumuz sizlere çok geniş bir kapsamda Helal sertifikası düzenleme hizmeti sunmaktadır.

Resmi yetkili kuruluşlar tarafından yapılan Helal Sertifikası süreçlerinizde %70 KOSGEB desteklerinden ve Ticaret Bakanlığı ihracat desteklerinden faydalanabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. Kuruluşumuz 57 Müslüman ülke üyesi bulunan ve Birleşmiş Milletlerden sonra en büyük uluslar arası kuruluş olan İslam İşbirliği Teşkilatının çatısı altında yer alan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartları kapsamında belgelendirme hizmetlerini yürütmektedir.

MEYEM Belgelendirme, ulusal ve uluslararası alanda 7 yılı aşan akreditasyon tecrübesi ile belgelendirilmiş İşletmeler, tüketiciler, resmi makamlar ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile belgelendirme faaliyetleri için güven telkin eden, organizasyonel bir yapıya sahiptir. Sizde Helal Gıda Setifikası kapsamında ihtiyaçlarınız için, HELAL AKREDİTESYON KURUMU tarafından yetkilendirilmiş olan MEYEM Belgelendirmeyi güvenle tercih edebilirsiniz.

Helal sertifikası Gıda üretimi alanında yaygın olmakla beraber, restorantlar, yemek üretim şirketleri, catering hizmetleri, oteller, kozmetik, helal turizm, gıda ambalajları gibi alanlarda da hızla yaygınlaşmaktadır. Meyem Belgelendirme restorantlar, yemek üretim şirketleri, catering hizmetleri, otellerde yemek üretimi ve sunumu gibi alanlarda Helal Belgelendirme yapmaya Helal Akreditasyon Kurumu tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş tek akredite yetkili kuruluştur.

Helal belgelendirme: uygunluk değerlendirme alanında yetkili ve uzman bir kuruluşun, ürünlerin, gıdaların, hizmetlerin veya yönetim sisteminin helal standartlara uygun koşullarda üretilmesinin/yerine getirilmesinin denetlenerek doğrulandığı ve uygun koşulların sağlandığı durumlarda yapılan bir belgelendirme sistemidir.

Helal gıda sertifikası, helal gıdanın ve ürünlerinin ana üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar gıda zincirinin herhangi bir aşamasında karşılanması gereken ve İslami kuralları esas alan temel gereklilikleri ortaya koyan OIC/SMIIC 1:2019 Helal Gıda İçin Genel Gereklilikler standardına göre yapılan belgelendirmedir. Üretim, işleme, dağıtım, depolama ve taşıma süreçlerini de içerecek şekilde tüm aşamaların bu standarda uygunluğu denetlenir, uygun şartların sağlandığı doğrulanır ve sonrasında belgelendirme gerçekleştirilir.

Helal sertifikası nasıl alınır? Helal sertifikası süreçleri nelerdir?

Helal sertifikası alma aşağıdaki adımlar ile özetlenebilir.

Belgelendirme Başvurusunun Alınması
Başvurunun Gözden Geçirilmesi ve Onaylanması
Belgelendirme Teklifinin Verilmesi
Belgelendirme Sözleşmesinin İmzalanması
Denetim Planlama ve Hazırlık
Aşama 1 Denetimi
Aşama 2 Denetimi
Düzeltme ve Düzeltici Faaliyetlerin Tamamlanması
Belgelendirme Kararının Verilmesi
Helal Sertifikanın Basılması ve Duyurulması

Helal sertifikası destekleri nelerdir?

Akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak helal sertifikaları KOSGEB tarafından %70 oranında ve 10.000 TL’ye kadar desteklenmektedir. KOSGEB helal sertifikası destekleri, KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Belgelendirme Desteği kapsamında yapılmaktadır. KOSGEB destekleri hakkında detaylara
https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi linki üzerinden ulaşabilirsiniz. MEYEM Belgelendirme tarafından yapılan Helal Belgelendirme süreçleriniz için Ticaret Bakanlığının ihracat desteklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgiye ( https://ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri/teblig-bazinda-destek-mevzuati/2014-8-sayili-pazara-giris-belgelerinin-desteklenmesine-iliskin-karar/destek-1-pazara-giris-belgeleri) internet adresi üzerinden ulaşılabilirsiniz.

HELAL AKREDİTESYON KURUMU yetkisi kapsamında Helal Sertifikası ve detaylı bilgi talepleriniz için lütfen helal belgelendirme ön başvurusu yapınız.

   Helal Belgelendirme Ön Başvurusu   

 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur