Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

Belgelendirme Kapsamındaki Meslekler

Belgelendirme Kapsamındaki Meslekler Hakkında Bilgiler
Ana Sayfa Hizmetlerimiz / Personel Belgelendirme Belgelendirme Kapsamındaki Meslekler
Meyem - Personel Belgelendirme / Belgelendirme Kapsamındaki Meslekler

BELGELENDİRME KAPSAMINDAKİ MESLEKLER

AHŞAP KALIPÇI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, ahşap ve diğer kalıp yüzey malzemelerini kullanarak kalıp ve kalıp iskelesi kuran, söken ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

BETONARME DEMİRCİSİ (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, iş organizasyonu yapan, projesine göre; betonarme elemanların donatılarını hazırlayan, donatı ön üretimi ve montajını yapan, hazırladığı donatıları kontrol eden, beton dökümüne nezaret eden ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

ALÇI LEVHA UYGULAYICISI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, alçı levha uygulama öncesi hazırlık işlemlerini yürüten, alçı levha ile asma tavan, bölme duvar, duvar giydirme ve bu imalatlarda gerekli alçı işlemlerini yapan, iş sonu kontrolleri ile temizlik işlemlerini ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, alçı sıva öncesi hazırlık işlemlerini yürüten, makine ile püskürtme veya elle alçı uygulaması, perdah alçısı yapan, iş sonu kontrolleri ile temizlik işlemlerini gerçekleştiren ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

DUVARCI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, kagir birimler (tuğla, cam tuğla, gaz beton, briket, bims blok, taş vb. malzemeleri) kullanarak binaların iç ve dış cephe bölmelerinin, bahçe duvarı, istinat duvarı, kemer, şömine, lento, hatıl ve bacaların harçlı veya harçsız yapılması, onarılması ve sökülmesine ilişkin işlemleri yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

İNŞAAT BOYACISI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, boya öncesi hazırlık işlemlerini gerçekleştiren, yapının tüm elemanlarına ve yüzeylerine boya işlemini uygulayan, ahşap yüzeylere vernik yapan, boya/vernik sonrası işlemleri gerçekleştiren ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

SERAMİK KARO KAPLAMACISI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, seramik karo kaplama öncesi hazırlık işlemlerini gerçekleştiren, yatay, düşey ve eğrisel yüzey ve elemanlar üzerine seramik karoları, hazır yapıştırma harçlarıyla ve/veya her türlü bağlayıcı harçla kaplama işlemlerini teknik kurallar çerçevesinde yapan, kaplama sonrası işlemleri gerçekleştiren ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

SIVACI (SEVİYE 3)

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, sıva öncesi hazırlık işlemlerini yürüten, binaların iç ve dış yüzeylerinin kaba ve ince sıvalarını yapan, söve monte eden, beton zemine ve duvar yüzeyine şap yapan, yüzeyi hazır cam mozaik ile kaplayan, hazır (mozaik) denizlik ve parapet yapan, yalıtım sıvası yapan, uygulama sonrası onarım işlemlerini yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

İNŞAAT İŞÇİSİ (SEVİYE 2)

Bir mesleği yapabilecek kadar becerisi olmamakla beraber, inşaat işlerinin temel kavramlarını ve ekip içinde çalışmayı bilen, öğrenmeye açık, iş disiplini olan, kaba inşaat işlerinde iş ve meslek ayrımı yapmadan iş sağlığı ve güvenliği kurallarına ve çevreye ilişkin alınan önlemlere uyarak, kalite sistemi çerçevesinde işleri yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan kişidir.

ÇELİK KAYNAKÇISI

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, Çelik malzemeleri, ergitmeli kaynakyöntemlerinden herhangi biri ile elle veya yarı mekanize kaynak donanımlarını kullanarak gerçekleştirebilen kişidir.

ISI YALITIMCISI

İş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, her türlü yapıda mantolama ve ısı yalıtımı yapan kişidir.

MAKİNE BAKIMCI-SEVİYE 3

Makine bakım ve onarım işlerini, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak yapabilen kişidir.

MAKİNE BAKIMCI-SEVİYE 4

Makine bakım ve onarım işlerini, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak yapabilen kişidir.

PVC DOĞRAMA MONTAJCISI

PVC pencere ve kapıların montaj yerlerinin hazırlanmasını ve montajlarını kuralına uygun olarak yapabilen kişidir.

Bilgilendirme Başvurusu Yapınız


 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur