Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır? Hakkında Bilgiler
Ana Sayfa Hizmetlerimiz / Personel Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?
Meyem - Personel Belgelendirme / Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR ?

Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için ilk olarak belge almak istenen meslekte yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılmalıdır. Değerlendirme ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür.

Değerlendirme süreçlerinde başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

1- Belgelendirme Başvurusunun Kabul Edilmesi

Belgelendirme başvurusu bizzat aday tarafından yazılı veya online olarak yapılabilir.

2- Değerlendirme Ücretinin Yatırılması

Başvurusu kabul edilen aday değerlendirme öncesinde değerlendirme ücretlerini belgelendirme kuruluşunun banka hesabına yatırmalıdır. Değerlendirme ücretleri aday tarafından veya adayın işvereni tarafından yatırılabilir. İşverenler çalışanlarının belgelendirme ücretlerini yatırarak belge almalarını sağlayabilirler.

3- Değerlendirme Süreci

Değerlendirme süreci mesleğe göre değişkenlik göstermekte olup, genel olarak yazılı ve uygulama sınavları şeklinde gerçekleşmektedir. Yazılı sınavda adaya mesleği ile ilgili çoktan seçmeli sorular yöneltilir. Yazılı sınavda adaya mesleği dışında soru sorulmaz. Uygulama sınavında ise adaya mesleği ile ilgili uygulama yaptırılır. Örneğin kaynakçı belgesi almak isteyen bir adaya uygulama sınavında kaynak uygulaması yaptırılarak mesleki becerisine bakılır.

4- Başarılı Adayların Belgelendirilme Süreci

Ulusal yeterliliklere göre yürütülen değerlendirme süreçlerinde başarılı olan adaylara uluslar arası geçerli MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

BELGE BAŞVURUSU YAPIN


 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur