Mesleki Yeterlilik Merkezi Logosu  Türkak Logosu   Helal Akreditasyon Kurumu Logosu

Helal Turizm Sertifikası

Helal Turizm Sertifikası Hakkında Bilgiler
Ana Sayfa Hizmetler Helal Turizm Sertifikası

HELAL TURİZM SERTİFİKASI NEDİR ?

Helal Turizm Sertifikası, bir turizm işletmesinin müşterisine sunmuş olduğu hizmetlerin OIC/SMIIC 9: 2019 Helal Turizm Hizmetleri standartına uygun olduğunu belgeleyen sertifikadır. Helal Turizm Sertifikası sadece Helal Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları tarafından düzenlenebilir.

Helal Turizm Sertifikası Hangi Hizmet Alanlarını Kapsar?
ANA KATEGORİLER ALT KATEGORİLER
Konaklama Kategori A: Gelişmiş Ölçekli Helal Turizm Hizmetlerine Sahip Konaklama Tesisleri
Kategori B: Orta Ölçekli Helal Turizm Hizmetlerine Sahip Konaklama Tesisleri
Kategori C: Temel Ölçekli Helal Turizm Hizmetlerine Sahip Konaklama Tesisleri
Tur Hizmetleri • Tur Paketi
• Transferler
Turist Rehber Hizmetleri • Turist Rehber Hizmetleri
Diğer Hizmetler ve Tesisler • Catering, Restaurant, Spa & Wellness, Sağlık Hizmetleri vb.


- Helal Turizm Sertifikasına sahip olmak isteyen kuruluşların taşıması gereken şartlara ilişkin detaylı bilgi için lütfen destek başvurusunda bulununuz.

Hemen Şimdi Başvurun
Siz de HAK akreditasyonuna sahip Helal Turizm Sertifikası alarak hizmet kalitenizi resmi olarak belgelendirebilir ve müşteri ağınızı genişletebilirsiniz.

HAK akreditasyonu kapsamında sahip olacağınız Helal Turizm sertifikası İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC 9) satandartı kapsamında düzenlenmektedir. SMIIC, Birleşmiş Milletlerden sonra 57 üye ülkesi ile dünyadaki en büyük çatı kuruluş olan İİT’na bağlı bir kuruluştur.

Sizde MEYEM belgelendirmeye başvurarak HAK akreditasyonu kapsamında Helal Turizm Sertifikasına resmi yollardan ulaşabilirsiniz. Kuruluşumuz MEYEM belgelendirme Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akreditasyon yetkisi alma çalışmalarını yürütmektedir.

Helal Turizm Sertifikası Katalog

HEMEN BAŞVUR

Neden HAK Akreditasyonuna Sahip Helal Sertifikası?
7060 sayılı kanun uyarınca Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarını Akredite etme yetkisi sadece Ticaret Bakanlığına bağlı olan Helal Akreditasyon Kurumuna verilmiştir.

Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kurum olarak Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmuştur.

04.06.2022 tarihinde yayınlanan 7408 sayılı kanununa göre Helal Uygunluk Belgelendirmesi sadece Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilebilir.

HAK akreditasyonuna sahip Helal Turizm Sertifikası resmi geçerliliğe ve uluslararası tanınırlığa sahiptir.

Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

Helal Turizm Sertifakası İçin Destekleri
Akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak Helal Turizm Sertifikası giderleriniz KOSGEB tarafından %70 oranında ve 20.000 TL’ye kadar desteklenmektedir. KOSGEB Helal Turizm Sertifikası destekleri, KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Belgelendirme Desteği kapsamında yapılmaktadır. KOSGEB Helal Turizm Sertifika desteği hakkında bilgi https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798 adresinden ulaşabilirsiniz.

MEYEM Belgelendirme tarafından düzenlenen Helal Turizm Sertifikası giderleriniz için Ticaret Bakanlığının ihracat desteklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgiye https://www.ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri adresinden ulaşabilirsiniz.

HEMEN BAŞVUR

Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

Helal Turizm Sertifakası Belgelendirme Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?
Helal Turizm sertifikası belgelendirme süreci MEYEM’e başvuru yapan müşteri kuruluşun OIC/SMIIC 9: 2019 Helal Turizm Hizmetleri standartı kapsamında aşağıdaki süreçler izlenerek uygun koşulların sağlanması durumlarında yapılan bir belgelendirme sürecidir.

Helal Turizm sertifikası belgelendirme süreci aşağıdaki adımlar ile özetlenebilir;

- Belgelendirme Başvurusunun Alınması
- Başvurunun Gözden Geçirilmesi ve Onaylanması
- Belgelendirme Teklifinin Verilmesi
- Belgelendirme Sözleşmesinin İmzalanması
- Denetim Planlama ve Hazırlık
- Aşama 1 Denetimi
- Aşama 2 Denetimi
- Düzeltme ve Düzeltici Faaliyetlerin Tamamlanması
- Belgelendirme Kararının Verilmesi
- Helal Sertifikanın Basılması ve DuyurulmasıHelal Turizm Sertifikası Katalog

Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Helal Turizm Sertifikasının Avantajları Nelerdir?

Turizm, insanların refah seviyesinin artması, misafirlerin tercihlerinde ve beğenilerinde yaşanan değişimlerin sonucunda kitle turizminden uzaklaşılmış, ve özel ilgi turizmi, ekolojik turizm, yeşil turizm gibi çok farklı turizm türü ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu turizm türlerinden son yıllarda ön plana çıkanlardan bir tanesi de helal turizmdir. Helal turizm "İslami otel, alkolsüz aile oteli, Müslüman dostu otel" gibi farklı adlarla da işletmeler tarafından adlandırılmaktadır.

Helal turizm, turizm endüstrisinde nispeten yeni bir konsept ve gelişmeye açık bir alandır. Büyük bir potansiyeli barındıran bu niş Pazar 2021 yılında 102 Milyar dolar hacme sahipken, bu pazarın 2025 yılında 189 Milyar dolara çıkması beklenmektedir. (Kaynak:Küresel İslami Ekonomi Durum Raporu 2022) Helal Turizm ülkemizdeki Turizm işletmelerinin faaliyetini yıl 12 aya yaymaları içinde çok önemli avantajlar sunmaktadır. Özellikle uluslararası etkinlik ve kongreler müslüman katılımcıların hassasiyetlerini göz önüne alarak Helal Turizm konseptine uygun alanlarda gerçekleştirilmeye özen gösterilmektedir.

Helal Turizm Sertifikası tüketici için önemli bir güven unsurudur.
Helal Turizm Sertifikası firmalar için büyük bir prestij kaynağıdır.
Helal Turizm Sertifikası sahibi işletmeler, yeni oluşan ve çok büyük bir hızla büyüyen uluslararası Helal Turizm pazarında kendilerine önemli bir yer edinebilir ve büyük gelirler sağlayabilirler
Helal Turizm Sertifikası sahibi işletmeler, bu yeni Pazar ve konsept sayesind e faaliyetlerini yıl 12 aya yayabilirler.
Helal Turizm Sertifikası sahibi işletmeler, sabit fiyatlı standart müşteri kitlesi yerine farklı etkinlik ve aktivitelere ilgi gösteren gelir düzeyi yüksek müşteriler misafir etme imkanları bulurlar.
Helal Turizm Sertifikası sayesinde yapılan yıllık denetimler işletmenizi kurumsallaştırır ve disipline eder. Bu durum hizmetinizin kalitesinin artmasına ve müşteri sadakati oluşmasına destek olur. Yapılan tüm akademik araştırmalar Helal konseptli otel müşterilerinin otellerine çok daha sadık olduklarını göstermektedir.

Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Helal Turizm Sertifakası İçin Destek Var Mı?

HAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlardan alınacak Helal Turizm Sertifikaları için KOSGEB İşletme Geliştirme Desteği Programı kapsamında % 70 oranında 20 bin liraya kadar destek imkanı sağlanmıştır. Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

Helal Turizm Sertifakası Belgelendirme Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

Helal Turizm sertifikası belgelendirme süreci MEYEM’e başvuru yapan müşteri kuruluşun OIC/SMIIC 9: 2019 Helal Turizm Hizmetleri standartı kapsamında aşağıdaki süreçler izlenerek uygun koşulların sağlanması durumlarında yapılan bir belgelendirme sürecidir.

Helal Turizm sertifikası belgelendirme süreci aşağıdaki adımlar ile özetlenebilir;

> Belgelendirme Başvurusunun Alınması
> Başvurunun Gözden Geçirilmesi ve Onaylanması
> Belgelendirme Teklifinin Verilmesi
> Belgelendirme Sözleşmesinin İmzalanması
> Denetim Planlama ve Hazırlık
> Aşama 1 Denetimi
> Aşama 2 Denetimi
> Düzeltme ve Düzeltici Faaliyetlerin Tamamlanması
> Belgelendirme Kararının Verilmesi
> Helal Sertifikanın Basılması ve Duyurulması

Helal Turizm Sertifikasının Diğer Belgelendirmelerden Farkı Nedir ?

Helal Turizm, işletmecilerin ve pazarlamacıların iştahını kabartan yepyeni bir niş pazardan global pazara doğru yelken açmaktadır. İslam ülkelerinin refah düzeylerinin artması ve buna paralel olarak eğitim düzeylerinin yükselmesi, küreselleşme ile birlikte iletişim araçlarının çoğalması Helal Turizm pazarını çok büyük bir pazar şekline dönüştürmüştür. Uluslararası kongre ve etkinlikler yanında eğitimli ve kültür düzeyi yüksek bilinçli insanların daha çok tercih ettiği bu konsepte akreditasyon sahibi bir Helal Turizm Sertifikası sahibi olmak müşteriler tarafından sorgulanan en önemli kriterdir.

• Helal Turizm Sertifikası Helal Akreditasyon Kurumu tarafından Akredite edilmiş bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından yapılan denetim sonrasında uygunluk verilen ürün ve hizmetler için düzenlenir.
• Helal Turizm Sertifikası denetimlerinde işletmenin yasal mevzuatlara uygun olarak faaliyetlerini yürütüyor olması denetlenir.
• Helal Turizm Sertifikası denetimlerinde işletmenin yönetim sistemi standartlarının gereklerini yerine getirip getirmediği denetlenir. (Gıda güvenliği yönetim sistemi, Kalite yönetim sistemi vb.)
• Helal Turizm Sertifikası denetimlerinde işletmenin tüm üretim ve hizmet süreçleri için kaynağı doğrulanabilir, doğal kaynaklardan elde edilmiş, akredite kuruluşlar tarafından analizleri yapılmış, yasal ve İslami esaslara uygun ürünleri kullanarak hizmet sunması denetlenir.
• Helal Turizm Sertifikası denetimlerinde işletmenin tüm ürün ve hizmetler için izlenebilir bir yapı kurmuş olması denetlenir.
• Helal Turizm Sertifikası denetimlerinde işletmenin çalışanların ve misafirlerin tüm haklarına riayet edecek şekilde faaliyet gösterip göstermediği denetlenir.
• Tüm içerikler yasal şartlardan bağımsız da detaylı olarak incelenir.Helal Turizm Sertifikası Katalog

Helal Turizm sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Helal Gastronomi Turizmi & Helal Yemek Hazırlama Ve Sunumu Sertifikası

Gastronomi gerçeğini tam olarak açıklamak ve tanımlamak oldukça zor olmasına rağmen Gastronomi Turizmi denince yeme-içme kültürünün yanında şehrin ve bölgenin kültürel ve tarihi dokusunu tanıma isteği ve talebi de son derece önemlidir. Bu yönü ile Gastronomi Turizmi deyince kısaca kültür ve yemek arasında olan ilişki olarak birleşmekte ve son derece büyük önem kazanmaktadır. Yenilebilir olan tüm maddelerin, doğal kaynaklardan elde edilerek gıda güvenliğine, İslami esaslara ve hijyen kurallarına uygun olarak tüketilmeye hazır hale getirilmesi Helal Gastronominin ana ilkesidir.

Helal Gastronominin en temel gerekliliği Helal Gıdadır. Helal Gıda en temel tanımı ile çiftlikten çatala ilkesi ile İslami kurallara ve gıda güvenliği yönetim sistemi standartlarına uygun gıda olarak adlandırılabilir. Helal Gıda üretim süreci, bitkisel, hayvansal, kimyasal ya da mikrobiyal kaynaklı tüm gıda ürünlerinin, hammadde, işlem yardımcı maddeleri, bileşenleri, katkı maddeleri, işleme metotları, ambalajlama, nakliye, izlenebilirlik ve işletme koşullarının yasal mevzuata ve islami kurallara uygun olması gibi temel şartları sağlamalıdır. Avrupa, Amerika, Rusya, Çin başta olmak üzere müslüman nüfusun genel nüfusa oranının daha az olduğu birçok ülkede yaşayan Müslümanlar şüpheli olduğuna inandıkları şeyleri tüketmemek konusunda çok bilinçlidir.

Tüm dünyada hızla büyüyen Helal Turizm pazarı, ülkemizin çok büyük bir potansiyeli olan Helal Gastronomi ile birleştirilerek çok önemli bir katmadeğere dönüştürülebilir. Bu kapsamda yiyecek ve içecek hazırlığı ve sunumu yapan yemek şirketleri, Restaurantlar, catering ve cafe işletmeleri ihtiyaç duydukları akredite Helal Sertifikasına Meyem belgelendirmeye başvurarak ulaşabilirler. SMIIC 6 satandartı kapsamında yapılacak inceleme ve denetimler sonrasında resmi geçerliliğe sahip Helal Sertifikası düzenlenir. Meyem belgelendirme bu alanda resmi olarak yetkilendirilmiş HAK akreditasyonuna sahip tek kuruluştur.

Helal Akreditasyon Markası Ne Demektir?

Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kurum olarak Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmuştur.

Helal MEYEM HAK tarafından belgelendirme yapmak üzere Akredite edilmiştir. Helal MEYEM tarafından belgelendirilen firmalar, Helal MEYEM logosunu ve markasını kullanırlar.

Benzer şekilde bu kuruluşlar, her türlü basılı ve görsel belgeler ile tanıtım ve reklam materyallerinde de Helal MEYEM Markasını kullanabilme hakkına sahip olur.

Bütün bu kullanım şartlarına ilişkin detaylar ve kuruluşların Helal MEYEM Markasına yazılı veya görsel atıfta bulunurken uymak zorunda olduğu kurallar ‘TL.1003 Helal Belgelendirme Sertifika ve Logo Kullanım Talimatı’ dokümanında yer almaktadır.

Helal sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Belgelendirme Başvurusu yapınız.

HEMEN BAŞVUR

Helal Otel Sertifikası Nedir? İslami Otel Sertifikası Nedir?

Helal Turizm, işletmecilerin ve pazarlamacıların iştahını kabartan yepyeni bir niş pazardan global pazara doğru yelken açmaktadır. İslam ülkelerinin refah düzeylerinin artması ve buna paralel olarak eğitim düzeylerinin yükselmesi, küreselleşme ile birlikte iletişim araçlarının çoğalması Helal Turizm Sertifikası ve Helal Otel Sertifikası gibi belgeli turizm tercihlerinin artmasına neden olmuştur. İslamî hassasiyeti olan bir çok insan kendi beklenti ve değer yargıları yanında nitelikli ve kalite standartları oluşturulmuş hizmet kapsamında tatil yapmak istemektedir.

En yaygın adıyla Helal Turizm Sertifikası sahibi olunarak verilen hizmet konsepti, İşletmelerin isimlendirilmesinde tesettür oteli, İslami otel, Müslüman dostu otel, Helal otel, İslamî seyahat, helal seyahat hizmetleri gibi farklı adlarla da karşımıza çıkmaktadır. Esasen bütün bu kavramlarda vurgulanmak istenen “bu tesiste veya işletmecilikte helâl anlayışa dikkat edilmektedir” mesajını müşterilere vermektir. MEYEM belgelendirme olarak Helal Akreditasyon Kurumundan aldığımız resmi yetki ve Akreditasyonla Helal Turizm Sertifikası ve Helal Otel Sertifikası ihtiyaçlarınız için sizlere resmi ve güvenilir yoldan hizmet vermekten memnuniyet duyarız.Helal Turizm Sertifikası Katalog

HEMEN BAŞVUR

 

Meyem - Yetkili Mesleki Yeterlilik Merkezi ve Belgelendirme Kuruluşudur